Biblioteka Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej
85-326 Bydgoszcz, ul. Seminaryjna 3
(pokój 69)

tel: (0..52) 374-90-32
e-mail: bibchem@utp.edu.pl
Zmiana godzin pracy w okresie wakacyjnym
Biblioteka Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej czynna:
poniedziałek - piątek w godz. 9.00 - 14.00

W dniu 14.08.2017 nieczynna


Godziny otwarcia:
poniedziałek; środa: 900-1700,
wtorek; czwartek; piątek: 800-1400,
Soboty zjazdowe:
druga i czwarta sobota każdego miesiąca
W grudniu pierwsza i druga

Bibliotekę prowadzą:
mgr inż. Iwona MATUSZEWSKA-FOBKA
kustosz
imatfobka@utp.edu.pl

mgr Marcin JURGIEL
kustosz

Wielkość zbiorów:
 • książki: ok. 8 tys. vol.
 • czasopisma polskie - 19 tytułów

 • Zasady udostępniania zbiorów

  Tematyka księgozbioru:
  aparatura przemysłu chemicznego i spożywczego, chemia fizyczna, chemia nieorganiczna, organiczna i ogólna, chemia rolna, inżynieria chemiczna i bioprocesowa, ochrona środowiska, powłoki ochronne i tworzywa sztuczne, technologia celulozy i drewna, technologia organiczna, technologia polimerów, biotechnologia, technologia żywności i żywienie człowieka.

  Zarys historii biblioteki

  Biblioteka obecnego Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej powstała z inicjatywy ówczesnego kierownika Biblioteki Głównej WSI, mgr Jana Kubińskiego, jako jedna z pierwszych bibliotek wydziałowych w Wyższej Szkole Inżynierskiej. Powołana została 1 października 1969 r., a swoją działalność rozpoczęła w roku 1970. Placówkę usytuowano w budynku przy ul. Seminaryjnej 3, gdzie mieści się do dzisiaj.

  Księgozbiór biblioteki powstawał na bazie książek przekazanych z bibliotek zakładowych ówczesnego Wydziału (ok. 700 vol. książek i 4 tytuły czasopism) oraz z wydzielonej części księgozbioru Biblioteki Głównej. Z czasem zbiór powiększał się w wyniku zakupu nowych pozycji lub otrzymywania ich w darze. Szczególną wagę przywiązywano do wyposażenia biblioteki w czasopisma naukowe. Rok 1980 okazał się pod tym względem rekordowy – aż 128 tytułów czasopism w bieżącej prenumeracie.

  Pierwszym pracownikiem biblioteki została inż. Wiesława Lis-Kubera (1970- 2005). W pierwszym okresie działalności, wymagającego zorganizowania pracy biblioteki od podstaw, zaangażowano drugą osobę, mgr Felicję Bruszkowską (1970-1974), która po czterech latach przeszła do pracy w Bibliotece Głównej. Ponadto na przestrzeni lat pracowały tam następujące osoby: mgr Cecylia Frąckiewicz, mgr inż. Jolanta Górska, Barbara Łukasiewicz (1978-1989), Renata Różycka (1976-1982), inż. Hanna Szułajew-Kania oraz mgr Karmelita Chłąd (1981- 2005).

  Biblioteka gromadzi wydawnictwa z zakresu chemii nieorganicznej i organicznej, technologii chemicznej i spożywczej, aparatury przemysłu chemicznego i spożywczego, biotechnologii i inżynierii chemicznej, powłok ochronnych i tworzyw sztucznych oraz ochrony środowiska. Do ważniejszych wydawnictw encyklopedycznych, dostępnych w bibliotece należą: Beilstein der Organische Chemie, The Chemistry of Functional Groups, Houben-Veyl, Gmelin, Inorganic Chemistry, Kirk-Othmer, Ullman, Synthetic Methods, Techniques of Chemistry.

  Do dyspozycji czytelników są dwie czytelnie mieszczące 44 miejsca, 3 stanowiska komputerowe.
  Strona Wydziału Technologii i Inzynierii Chemicznej