Komunikaty


VitalSource – dostęp testowy do 12.07.2019 r.
Zapraszamy do testowania jednego z najpopularniejszych serwisów z eTextbookami na świecie. Na czas testu dla UTP przygotowano 224 podręczniki wydawnictwa Pearson z kolekcji:
Business, Economics, Production & Operations Management
Technology & Engineering
Computer Science
Math & Statistics
Nature
Osoby zainteresowane korzystaniem z podręczników wydawnictwa Pearson mogą otrzymać materiały instruktorskie do prowadzenia zajęć, a także 2 letni darmowy dostęp do wybranego podręcznika tzw. inspection copy na platformie VS
Lista podręczników
Prezentacja VS


BioOne Complete – dostęp testowy do końca czerwca
Zapraszamy do testowania pełnotekstowej bazy danych zawierającej ponad 208 wysokiej jakości, subskrybowanych i ogólnodostępnych (Open Access) tytułów czasopism z dziedziny nauk biologii, ekologii i nauk środowiskowych.
Dostęp do bazy z wszystkich komputerów sieci uczelnianej. Poza siecią dla uprawnionych użytkowników – Zdalny dostęp do e-zasobów licencjonowanych.

Test potrwa do 30 czerwca 2019 r.
Prezentacja BioOne
Lista tytułów czasopism


Wrzutnia biblioteczna – zwrot książek 24/7
Biblioteka Główna UTP mając na uwadze wygodę użytkowników, a w szczególności osoby niepełnosprawne udostępniła wrzutnię książek – urządzenie do samodzielnego zwrotu książek wypożyczonych w Bibliotece Głównej przez 24/7. Urządzenie znajduje się przed budynkiem Regionalnego Centrum Innowacyjności – siedzibą Biblioteki Głównej UTP.
Korzystając z wrzutni pamietaj, że:

 • zwroty rejestrowane są w systemie bibliotecznym w dniu następnym, a zwroty w niedziele i święta w pierwszym dniu roboczym BG
 • zwrot książek poprzez wrzutnię nie zwalnia z opłat za nieterminowy zwrot materiałów
 • użytkownik zobowiązany jest do sprawdzenia stanu swojego konta
 • wątpliwości i uwagi należy zgłaszać w Wypożyczalni BG tel. 52 340-8072, wypozyczalnia@utp.edu.pl

Zachęcamy do korzystania.


EMIS – dostęp testowy
Zapraszamy do testowania serwisu ekonomicznego Emerging Markets Information Service (EMIS), który oferuje głębokie i wyczerpujące informacje z ponad 9,000 publikacji. Dostarcza informacji zawierających wiadomości ekonomiczne, finansowe, polityczne, makroekonomiczne, wiadomości ze spółek, wiadomości sektorowe dotyczących rynków rozwijających się i obejmuje swoim zasięgiem ponad 120 krajów regionu Europy Centralnej i Wschodniej, Europy Południowo-Wschodniej, Azji, Ameryki Łacińskiej, Afryki, Bliskiego Wschodu.
Baza produkowana i udostępniana przez firmę ISI Emerging Markets Polska Sp. z o.o.
Dostęp z wszytskich komputerów sieci uczelnianej oraz poza nią dla uprawnionych użytkowników – Zdalny dostęp do e-zasobów.

Test potrwa do 15.04.2019 r.


Nowy interfejs Bibliografii publikacji pracowników UTP
Informujemy, że Bibliografia publikacji pracowników, tworzona w systemie Expertus, posiada nowy interfejs, w którym dodano nowe funkcjonalności:

 • eksport wyników wyszukiwania do pliku csv
 • eksport wyników wyszukiwania do formatów BibTeX, Excel/Calc
 • edytowalną wersję do wydruku
 • analizę bibliometryczną wg charakterystyki merytorycznej PBN
 • prezentację rekordów z linkowaniem i bez linkowania (przycisk Dodaj linkowanie)
 • biogram autora z afiliacją UTP (należy umieścić kursor myszy na nazwisku autora w polu Afiliacja)
 • dyscypliny czasopism na podstawie wykazu konsultacyjnego MNiSW z 30.10.2018 r.

Nazwiska autorów w Bibliografii publikacji pracowników sukcesywnie będą uzupełniane o potwierdzone przez nich identyfikatory ORCID. Identyfikatory będą pobierane z PBN.
Prosimy więc o nanoszenie i weryfikację nr ORCID w PBN zgodnie z komunikatem OPI, wysłanym w dn. 30.01.2019 r.
Podczas przeglądania bazy zaleca się używanie przycisków na górze ekranu: „Wyszukiwanie, Bibliografia, Pomoc”, zamiast przycisku przeglądarki „Wstecz”.

Uwagi, sugestie dotyczące nowego interfejsu prosimy zgłaszać do Działu Informacji Naukowej BG
bibinfo@utp.edu.pl lub kukoz@utp.edu.pl
tel. 52-340-80-77


Academic Search oraz Business Source w wersji Ultimate
1 stycznia 2019 r. członkowie konsorcjum EBSCO otrzymali w ramach licencji krajowej dostęp do baz Academic Search oraz Business Source w wersji Ultimate. Bazy Academic Search Ultimate oraz Business Source Ultimate są wyższymi, bogatszymi wersjami baz Academic Search.
Academic Search Ultimate indeksuje ponad 10 000 czasopism pełnotekstowych, Business Source Ultimate ponad 3 500 czasopism pełnotekstowych z ponad 80 krajów.


Wykaz wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe
MNiSW opublikowało „Wykaz wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe”, który zgodnie z Ustawą 2.0 będzie służył do ewaluacji publikacji książkowych (monografii, prac pod redakcją, rozdziałów) w latach 2017–2020.
Publikacje wydane przez Wydawnictwo Uczelniane UTP uzyskują 80 pkt.


Informacja dla studentów I roku
Studenci I roku UTP w Bydgoszczy zobowiązani są do odbycia kursu z przysposobienia bibliotecznego w pierwszym semestrze nauki zgodnie z zarządzeniem Rektora (Nr Z.85.2016.2017 z dnia 28 sierpnia 2017r.) Kurs dostępny na Uczelnianej Platformie Elearningowej
Szczegółowe informacje zostaną wysłane do każdego studenta drogą mailową na adresy email zarejestrowane tylko w USOS


e-Czytelnia Ibuk Libra
Przypominamy o możliwości korzystania z podręczników akademickich na platformie Ibuk Libra.
Książki w języku polskim, dostęp 24/7, możliwość korzystania na komputerze, laptopie, tablecie czy smartfonie.Czytelnicy posiadający konto w systemie bibliotecznym, mogą korzystać z Ibuk Libra w domu.


NASBI – internetowa wypożyczalnia e-książek.

Biblioteka Główna wykupiła dostęp do książek wydawnictwa Helion. Z każdego tytułu może korzystać pięciu jednoczesnych użytkowników. Książki dostępne są ze wszystkich komputerów sieci uczelnianej, a z komputerów domowych po uzyskaniu specjalnego kodu autoryzacyjnego.
Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Biblioteki Głównej

Wykaz dostępnych tytułówBIBLIOTEKA GŁÓWNA
Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego
im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
85-796 Bydgoszcz, Al. prof. S. Kaliskiego 7
tel. +48 52 340-8056, +48 52 340-8063
biblioteka@utp.edu.pl