Komunikaty

Aktualne zasady funkcjonowania biblioteki


Central & Eastern European Academic Source (CEEAS) – dostęp testowy do 22.05.2021
Uprzejmie informujemy, że Biblioteka Główna uzyskała dostęp testowy do bazy Central & Eastern European Academic Source (CEEAS), który potrwa do 22 maja 2021 r.
Jest to baza zawierająca pełne teksty czasopism naukowych publikowanych w krajach Europy Centralnej i Wschodniej, zawiera zasoby naukowe m.in. z takich dziedzin jak ekonomia, biznes, edukacja, nauki ścisłe (STEM), medycyna, nauki społeczne. Baza zawiera blisko 2,000 tytułów, z czego ponad 360 to czasopisma w języku polskim.
Baza została dodana na platformie EBSCOhost oraz do multiwyszukiwarki EDS. Dostępna jest w ramach sieci adresów IP UTP lub zdalnie z komputerów domowych i urządzeń mobilnych.


E-dostęp do czasopism SIGMA-NOT
Uprzejmie informujemy, że Biblioteka Główna wykupiła dostęp do elektronicznych wersji 21 tytułów czasopism Wydawnictwa
SIGMA-NOT. Lista czasopism.
Dostęp możliwy tylko dla studentów i pracowników posiadających adres mailowy wyłącznie w domenie utp.edu.pl.
Instrukcja korzystania.
Zapraszamy do korzystania


E-podręczniki wydawnictwa Pearson
Uprzejmie informujemy, że Biblioteka Główna wykupiła dostęp do końca 2021, do 65 tytułów bardzo popularnych na świecie i w Polsce e-podręczników Wydawnictwa Pearson .
eTextbooki dostępne są na platformie VitalSource, która działa na zasadzie wirtualnej wypożyczalni, każdy użytkownik może wypożyczyć podręcznik na okres jednego dnia. W ramach licencji mamy dostęp dla 1 jednoczesnego użytkownika dla każdego podręcznika.
Wykładowcy mogą dodatkowo (po uprzednim zgłoszeniu) uzyskać 2- letni darmowy dostęp do podręcznika i dodatkowych materiałów np. testów.
Dostęp do e-podręczników z wszystkich komputerów sieci uczelnianej oraz poza siecią dla użytkowników posiadających aktywne konto biblioteczne.
Wykaz dostępnych podręczników


Audyt PIN
Dnia 4 grudnia 2020r. w Punkcie Informacji Normalizacyjnej został przeprowadzony audyt nadzoru Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji przez jednostkę certyfikującą z Polskiego Komitetu Normalizacyjnego w Warszawie.
Audyt potwierdził utrzymanie i doskonalenie Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji zgodnie z wymogami normy PN-EN ISO/IEC 27001:2017-06 Technika informatyczna. Techniki bezpieczeństwa. Systemy zarządzania bezpieczeństwem informacji.

W efekcie pracownicy i studenci UTP posiadają pełen dostęp do norm, z których korzystać można na miejscu w Punkcie Informacji Normalizacyjnej.


Konkurs EBSCO – Innowacje to przyszłość
Zachęcamy do udziału w konkursie Innowacje to przyszłość
Konkurs przeznaczony jest dla studentów i pracowników naukowych instytucji akademickich i naukowo-badawczych w Polsce, które w ramach licencji krajowej posiadają dostęp do baz EBSCO.

Nagroda główna to czytnik ebooków PocketBook Touch Lux 4
Konkurs trwa od 9 listopada – 16 grudnia 2020 r.


Kurs „Zasoby elektroniczne BG UTP”
Dział Informacji Naukowej BG, wspomagając zdalne nauczanie, przygotował dla studentów na uczelnianej platformie e-learningowej kurs w formie prezentacji : Zasoby elektroniczne BG UTP. Prezentacja ma na celu wskazanie e-źródeł, do których Biblioteka ma dostęp oraz pomoc w korzystaniu z nich.
Adres uczelnianej platformy e-learningowej: moodle.utp.edu.pl
Należy się tam zarejestrować, zalogować, a następnie wybrać kurs odpowiedni dla swojego wydziału „Zasoby elektroniczne BG UTP” a następnie kliknąć w „Zapisz się” .
W razie pytań prosimy o kontakt z Działem Informacji Naukowej BG UTP tel. 52 340-80-77 lub bibinfo@utp.edu.pl


Ibuk Libra – nowe tytuły w ofercie
Biblioteka Główna poszerzyła ofertę e-książek dostępnych na platformie Ibuk Libra o kilkadziesiąt tytułów, których zakup zaproponowali użytkownicy. E-książki dostępne będą od 1 maja br.
Wykaz tytułów


Elsevier – szkolenia online
Uprzejmie informujemy, że Elsevier prowadzi szkolenia on-line w języku polskim. Wykaz szkoleń dostępny jest na stronie: https://www.elsevier.com/pl-pl/promo/szkoleniaonline#PL


Dostęp do Academic Research Source
Biblioteka Główna wykupiła na okres roku dostęp do bazy Academic Research Source na platformie EBSCOhost. Tematyka bazy obejmuje między innymi: nauki medyczne, nauki przyrodnicze, nauki stosowane, nauki społeczne, edukację, matematykę, pomoce w nauce języków, słowniki i leksykony, ochronę środowiska, biznes i ekonomię, chemię, informatykę, inżynierię i wiele innych. Baza podzielona jest na 2 podbazy.
Academic Research Source eBooks – oferuje dostęp do zbioru ponad 180,000 książek elektronicznych.
Academic Research Source eJournals – oferuje dostęp do ponad 5 000 czasopism, zawiera ponad 350 polskich czasopism dostępnych w pełnym tekście z zakresu ekonomii, biznesu, rolnictwa, technologii, historii, nauk ścisłych, medycyny, nauk społecznych.

Dostęp do bazy z wszystkich komputerów sieci uczelnianej. Poza siecią dla uprawnionych użytkowników – Zdalny dostęp do e-zasobów licencjonowanych.
Zachęcamy do korzystania.BIBLIOTEKA GŁÓWNA
Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego
im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
85-796 Bydgoszcz, Al. prof. S. Kaliskiego 7
tel. +48 52 340-8056, +48 52 340-8063
biblioteka@utp.edu.pl